baner
Aktualnoci
miniatura
Konferencja prasowa posła Zbonikowskiego


   26 czerwca 2018 r. poseł Łukasz Zbonikowski zwołał konferencję prasową, podczas ktĂłrej poinformował, Ĺźe złoĹźył interpelacje poselskie w sprawie budowy drugiego mostu na Wiśle we Włocławku oraz ulokowania jednostki wojskowej w tym mieście.

W maju premier Mateusz Morawiecki zapowiedział realizację programu Mosty plus, zakładającego budowę 22 przepraw mostowych na terenie całego kraju. Jednym z jego założeń jest realizacja tego rodzaju inwestycji w mniejszych ośrodkach, potrzebujących rozwoju gospodarczego, których możliwości finansowe nie pozwalają na tak znaczne przedsięwzięcia. W programie nie została uwzględniona żadna inwestycja w województwie kujawsko-pomorskim. W związku z tym poseł Zbonikowski wystosował intepelację do ministra inwestycji i rozwoju interpelację w sprawie budowy nowej przeprawy na Wiśle we Włocławku.

Poseł tłumaczył, że Włocławek to ponad stutysięczne miasto, rozciągające się na dwóch brzegach Wisły, a posiadające tylko jeden most i stopień wodny, przy czym historyczny most  jest wyłączony z ruchu tranzytowego, a tego rodzaju transport odbywa się jedynie przez zaporę wodną, znajdującą się na południu miasta. Istnieje zatem wielka potrzeba budowy mostu w północnej części miasta, który usprawniłby ruch towarowy.

Inwestycja pozwoliłaby na zmniejszenie ruchu na moście stalowym i wyprowadzenie dużej części ruchu z włocławskiej starówki, gdzie każde prace remontowe lub jakiekolwiek zdarzenie drogowe powodują najczęściej paraliż w znacznej części centrum miasta. Umiejscowienie nowego mostu na północy miasta na wysokości osiedla Zazamcze, pozwoliłoby rozwiązać ten problem, usprawniłoby połączenie osiedla Zawiśle z resztą miasta, komunikacyjnie lepiej połączyłoby Ziemię Dobrzyńską z Kujawami oraz byłaby to doskonała przeprawa w kierunku węzła autostradowego na A1.
Jak zadeklarował Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, lista nowych obiektów nie została ostatecznie zamknięta i istnieje możliwość, że kolejne lokalizacje zostaną dołączone do programu Mosty plus.

W interpelacji do ministra obrony narodowej parlamentarzysta proponuje, aby ponownie ulokować we Włocławku armię, niezależnie od tego czy będzie to wojsko zawodowe, WOT, czy oddziały amerykańskie. Odtworzenie w mieście jednostki o charakterze obronnym korzystnie wpłynęłoby na skuteczną strategię obronną kraju, pomogłoby przywrócić Włocławkowi odpowiednią rangę, stworzyłoby nowe miejsca pracy i wywołało ożywienie gospodarcze dzięki możliwości współpracy przedsiębiorców z wojskiem. wr >